Film Akademisi


2013 Şubat ayından itibaren yine bölgemizde ilk ve bir Pera projesi olan diğer bir yeni programımız da "Kısa Film ve Belgesel Atölyesi" olacaktır. Bu program kapsamında kursiyerlerimiz, sinemanın ve belgeselin büyülü dünyası ile tanışacak; kendi kısa film ve belgeselini çekerek, film festivallerinde ve çeşitli gösterim mecralarında sinemasal yeteneğini gösterme şansına erişecektir.

Program kapsamındaki derslerde; Senaryo Yazımı, Diyalog Yazımı, Diyalogsuz Sahneler, Film Grameri, Oyuncu Seçimi ve Karakter Yaratılması, Mekan ve Kostüm Seçimleri, Kamera Açıları ve Hareketleri, Objektif Çeşitleri ve Görevleri, Çekim Teknikleri, Kamera ve Çekim Sistemleri, Reji Sistemi, Green-box ve Blu-box Sistemi, Işık Çeşitleri ve Işıklandırma Sistemleri, Çekim ve Prodüksiyon Aşaması, Kurgu Sistemleri, Kaba Film Montajı ve İnce Film Montajı, Renklendirme (Color Correction), Ses Miksajı ve Ses Tasarımı, Çıkış ve Depolama gibi konular hem uygulamalı hem de teorik olarak işlenecektir.

Toplam 15 hafta sürecek ve Cuma akşamları uygulanacak olan kurs süresince, kursiyerler kendilerinin yazıp yönetecekleri Kısa Film veya Belgesel projelerini geliştireceklerdir. Senaryo fikrinden, prodüksiyon, çekim ve montajına kadar tüm süreç kurs kapsamında yapılacak ve her kursiyerin kendine ait bir yapımı ortaya çıkacaktır. Bu projelerde her kursiyer, kendi yazıp yöneteceği projenin dışında diğer kursiyerlerin projelerinde de Görüntü Yönetmeni, Yönetmen Yardımcısı, Focus Puller, Işık Şefi, Kurgu, Boom Operatörü gibi farklı görevler üstlenerek çekirdek bir film ekibi oluşumu sağlanacaktır.

Yapılan projeler ülkemizde ve yurtdışında kısa film ve belgesel festivallerine gönderilerek, farklı mecralarda da gösterilmesi sağlanacak ve kursiyerlerimizin birçok önemli sinemacı ve belgeselci ile tanışmalarına vesile olacaktır.Pera Fotoğrafçılık Kulübü bir Pera Dil Akademisi kuruluşudur.