Kurslarımız MEB onaylı olup, Nisan 2010 ‘dan beri devam etmektedir. Haftaiçi veya haftasonu olmak üzere, 8 kişiyi geçmeyen sınıflarda eğitimlerimiz devam etmektedir. Haftaiçi gruplarımız; Pazartesi-Çarşamba veya Salı-Perşembe olacak şekilde akşam 19:30-21:30 saatleri arasında 8 hafta süren bir eğitime tabi tutulmaktadır. Haftasonu gruplarımız tek Cumartesi günleri gelmekte ve saat 13-16 saatleri arasında kurs görmektedirler. Haftasonu gruplarımız tek gün ve 3 saat geldikleri için eğitim süresi haftasonu gruplarında 12 haftadır.

Bunların dışında haftaiçi akşam kursları gibi sürekli olmamakla beraber talep doğrultusunda haftaiçi gündüz grupları da açılmaktadır.

Ders Programımız :
1. Hafta : Tanışma, Fotoğrafçılık Tarihi Önemli yerli&yabancı fotoğraf sanatçıları

2. Hafta : Fotoğraf makineleri çeşitleri & Çekim Ölçekleri

3. Hafta : Objektifler & Diyafram, ISO, Enstantane Ayarları

4. Hafta : Dış Çekim & Karanlık Oda ve Fotoğraf Banyosu & Filtreler

5. Hafta : Kompozisyon & Alan Derinliği & Beyaz Ayarı & Flaşlar & Işık

6. Hafta : Stüdyo & Zoom in Zoom Out & Fizyogram & Panning Işıkla Boyama & Makro

7. Hafta : Temel Photoshop & HDR

8. Hafta : Gezi sonrası fotoğraf incelemeleri Değerlendirme sınavı & Sertifika Töreni

Kurs bitiminde tamamen değerlendirme amaçlı küçük bir sınav yapılmaktadır. Amacımız kursiyerlerimizin neleri tam öğrenip nerelerde takıldığını görüp, yeni gezilerde onu tekrar telafi etmektir. Ayrıca tüm kursiyerlerimize kurs bitiminde tarafımızdan Katılım Sertifikası verilmektedir.

Kursiyerlerimizin MEB onaylı sertifikayı almaları için ileriki bir tarihte yapılacak sınava girmeleri gerekmektedir. MEB sınavı 2 aşamadan oluşmaktadır. 1. aşama 50 soruluk toplam 50 puanlık bir test sınavıdır. 2. aşama da 50 puanlık bir uygulama sınavıdır. Kursiyerin MEB onaylı sertifikasını alabilmesi için bu iki sınavın toplam puanının en az 70 olması gerekmektedir.

Kurslarımızın dışında Nisan ayında açtığımız ilk sergide şu ana kadar yaptığımız geziler ve etkinliklerden seçilen 46 öğrencimizin toplam 62 fotoğrafı görücüye çıkmış ve sergimiz gerek Çorlu ‘da gerek tüm Trakya ‘da büyük bir ilgiyle karşılaşmış ve beğeni toplamıştır. Belli aralıklarla gerçekleştirdiğimiz Pera Fotoğrafçıları Buluşması etkinliğinde de fotoğrafa ciddi anlamda gönül vermiş kişileri ve onların fotoğraflarını kursiyerlerimiz ve fotoğraf severlerle buluşturmayı amaçlamaktayız. İlerleyen dönemlerde fotoğraf yarışmaları, fotoğraf söyleşileri ile de Pera Fotoğrafçılık Kulübü büyümeye devam edecek…Pera Fotoğrafçılık Kulübü bir Pera Dil Akademisi kuruluşudur.